Update News:




Senior School


E.U.M. Intekhab (Vice Principal)


Department of English
SL Name Designation
1 Jasmeen Fatema Head of the Department
2 Nusrath Iqbal English Teacher
3 Md. Mohiuddin English Teacher
4 Sarwar Kamal English Teacher
5 Nurul Anwar Hossain English Teacher
6 Asif Ahmed English Teacher
7 Mohammad Shawkat Erfan English Teacher
8 Asim Ahmed English Teacher
9 Sazia Afrin English Teacher
Department of Bengali
SL Name Designation
1 Mohammad Harunur Rashid Head of the Department
2 Md. Mahmudul Karim Deputy HoD & Class Coordinator-VIII
3 Saleha Akter Bengali Teacher
4 Rashedul Islam Class Teacher VIII-H
5 Nilufa Eyasmin Bengali Teacher
Department of Bangladesh Studies
SL Name Designation
1Tanzir KhanHead of the Department
2Sinthia AlamClass Teacher IX-M
3Mehedi HasanBangladesh Studies Teacher
4Shaila Sharmin LuckyClass Teacher VIII-M
5Sharod GhoseClass Teacher-VIII-S
6Bibi KulsumEnvironmental Management Teacher
Department of Mathematics
SL Name Designation
1 Md. Thoufiq Hossan Chief Coordinator & Head of the Department
2 Uzzal Kanti Barua Head of Discipline Committee & Mathematics Teacher
3 Umme Salma (Jerin) Deputy HoD
4 Md. Iahia Mohaimin Deputy HoD & Class Teacher- XII-M
5 Md. Imam Ahamed Chy Mathematics Teacher
6 Sanjoy Kumar Dhar Mathematics Teacher
7 Shaikat Sen Class Teacher- XI-H
8 Ashek Elahi Class Coordinator XI
9 Tahmina Akter Mathematics Teacher
10 Sabequn Nahar Class Teacher- X-M
11 Niladri Chakraborty Class Teacher IX-B
12 Farhad Rasul Chy Class Coordinator- IX
13 Saifur Rahman Class Teacher- XI-P
14 Tanmoy Talukdar Mathematics Teacher
15 Md. Gias Uddin Mathematics Teacher
16 Nobel Sharker Class Teacher IX-J
17 Ayesha Siddika Anney Statistics Teacher
18 Md. Mostafa Roman Mathematics Teacher
19 Masuma Sultana Mathematics Teacher
20 Masuma Sultana Mathematics Teacher
21 Abu Siddique Chowdhury Mathematics Teacher
22 Mohammad Shahed Iqbal Mathematics Teacher
23 Mohammad Murad Chowdhury Mathematics Teacher
Department of Physics
SL Name Designation
1 Sayed Md.Nurul Kabir Director (CPD)
2 Md. Mushraf Hussain Head of the Department
3 Karabi Gupta Class Teacher- X-J
4 Md. Abdullah Al Kowser Physics Teacher
5 Rabeya Khatun Class Teacher- XI-J
6 Abu Rayhan Rasel Physics Teacher
7 Salman Hassan Physics Teacher
8 Trishan Sen Physics Teacher
9 Mohammad Rakibul Islam Physics Teacher
10 Ali Reza Piyal Physics Teacher
11 Nayan Banik Physics Teacher
12 Akib Ahmed Chowdhury Physics Teacher
Department of Chemistry
SL Name Designation
1 Lubna Jahan Head of the Department
2 Kohinoor Akter Deputy HoD & Class Coordinator X
3 Jakia Khanom Class Coordinator XII & Science Coordinator
4 Anik Das Gupta Class Teacher- XI-M
5 Md. Aminul Hoque Class Teacher- X-K
6 Rupam Chakraborty Chemistry Teacher
7 Morsheda Begum Chemistry Teacher
8 Prakash Kumer Dey Chemistry Teacher
9 Dil Abida Chemistry Teacher
10 Taspia Alam Chemistry Teacher
Department of Biology
SL Name Designation
1 Nasima Khanom Head of the Department
2 Sayeda Monifa Akter Deputy HoD & Class Teacher- XII-B
3 Shahed Hossain Class Teacher X-H
4 Tazmila Akther Class Teacher XI-P
5 Quamrun Nahar Limi Class Teacher XI-M
6 Dr. Jubunnessa Biology Teacher
7 Md. Reezwanul Hoque Class Teacher- VIII-J
8 Tahmina Akter Biology Teacher
9 Tahsin Fatema Biology Teacher
10 Ahmed Farhan Masud Biology Teacher
11 Ismot Ara Class Teacher X-P
Department of Computer Science
SL Name Designation
1 Md. Nurul Absar Head of the Department
2 Md. Ashraf Ali Class Teacher- XI-K
3 Kazi Sabrina Afroze Computer Science Teacher
4 Sahrin Farid Computer Science Teacher
5 Samia Sultana Class Teacher XII-P
6 Umme Hani Class Teacher (VIII-K)
Department of Accounting
SL Name Designation
1 Nandan Mitra Director (CPD)
2 Md. Sabed-Al-Sayeed Head of the Department & Head of Examinations
3 Mohammad Nasir Uddin Class Teacher- IX-T
4 Rumpa Deb Accounting Teacher
Department of Business Studies
SL Name Designation
1 Ajoy Deb Head of the Department
2 Md. Humaiyun Rashid Class Teacher XI-S
3 Tafhena Haque Class Teacher- IX-T
4 Farjana Begum Business Studies Teacher
Department of Economics
SL Name Designation
1 Tahmina Akter Class Teacher XII-S
2 Dilshad Akter Class Teacher- IX-T
3 Mohammed Baktiar Economics Teacher
Department of Islamiyat
SL Name Designation
1 Md. Sakawat Hossain Head of the Department
Department of Art & Design
SL Name Designation
1 Uddipon Talukder Head of the Department
2 Durjoy Prasad Das Art Teacher
Department of Physical Education
SL Name Designation
1 Md. Abdul Karim Head of the Department
2 Bably Assam Physical Education Teacher
ECA
SL Name Designation
1 Mohammed Shakawat Hossain ECA Coordinator
Laboratories
SL Name Designation
Features Content

Notice Board

Prospectus

Reader

Calendar

Gallery

Facebook

Senior School :

  •  House#51,Road#2,Panchlaish R/A,
  •  Chattogram, Bangladesh
  •  Phone: +8802-41356147, +8802-333336545
  •  E-mail: academy@presidency.ac.bd

Middle School:

  •  House # 45, Road # 2 Panchlaish R/A
  •  Chattogram, Bangladesh.
  •  Phone: +8802-41356145, +8802-41356146
  •  E-mail: academy@presidency.ac.bd

Junior School:

  •  House#14,Road#2,Katalgonj R/A
  •  Chattogram,Bangladesh
  •  Phone: +8802-333336548
  •  E-mail: academy@presidency.ac.bd