Department of English
SL Name Designation
1 Jasmeen Fatema Head of the Department
2 Mokarrom Hossain Teacher
3 Umme Salma Teacher
4 Md.Shehabul Anowar Teacher
5 Abu Hasan Mohammad Nayeem Teacher
6 Lutfun Nahar Teacher
7 Nusrath Iqbal Teacher
8 Kemeli Mustafa Teacher
9 Farzana Shafiq Teacher
10 Tasmin Sabil Teacher
11 Debashis Baul Teacher
12 Anika Tasnim Teacher
13 Mohammad Raihanul Islam Teacher
14 Shraboni Khastagir Teacher
15 Tanjina Islam Teacher
16 K.M Arafat Hossain Teacher
17 Shanjida Hoque Teacher
18 Rifat Sultana Mukti Teacher
19 Md.Saiful Alam Chy Teacher
20 Tanha Tanjim Teacher
21 Syda Delrova Afroz Teacher
22 Momotaz Abedin Teacher
23 Tahmina Goni Teacher
24 Nurul Anwar Hossain Teacher
25 Khondoker Shahjahan Teacher
26 Paulomi Chowdhury Teacher
27 Abu Sayeed Teacher
28 Farhana Siddiqua Teacher
29 Sarwar Kamal Teacher
30 Md.Shahriar Islam Teacher
31 Ziauddin Bablu Teacher
32 Taskia Sharmin Teacher
33 Tanmoy Talukder Teacher
34 Md.Mohiuddin Teacher
35 Abdullah Al Mamun Teacher
Department of Mathematics
SL Name Designation
1 Md.Thoufiq Hossan Head of the Department
2 Uzzal Kanti Barua Teacher
3 Umme Salma ( Jerin ) Teacher
4 Sanjoy Kumar Dhar Teacher
5 Niladri Chakraborty Teacher
6 Farhad Rasul Chy Teacher
7 Salma Islam Teacher
8 Sharmin Farjana Teacher
9 Abu Saleh Md.Shoaib Teacher
10 Md.Imam Ahamed Chy Teacher
11 Sabequn Nahar Teacher
12 Tahmina Akter Teacher
13 Ayesha Mamtaj Teacher
14 Umme Hani Teacher
15 Ashek Elahi Teacher
16 Shaikat Sen Teacher
17 Akramullah Shahid Teacher
18 Saifur Rahman Teacher
19 Ovi Das Teacher
20 Milon Chandra Das Teacher
21 Md.Shahid Teacher
22 Md.Redawanul Karim Teacher
23 Sajeda Begum Teacher
24 Mussarat Jabin Siddiqua Teacher
25 Nargis Sultana Teacher
26 Rasu Chakraborty Nishbad Teacher
27 Umme Najnin Teacher
28 Rumky Das Gupta Teacher
29 Sharmin Akter Teacher
30 Abu Jafar Mohammed Minhazuddin Teacher
31 Zannatul Ferdous Teacher
32 Nusrat Binte Alam Teacher
33 Maimuna Khatun Teacher
34 Sanjida Akter Teacher
35 Md.Iahia Mohaimin Teacher
36 Mukta Das Teacher
37 Parag Das Teacher
Department of Physics
SL Name Designation
1 Payer Mohammad Head of Physics
2 Sayed Md.Nurul Kabir Director ( RCD )
3 Karabi Gupta Teacher
4 Ripon Dutta Teacher
5 Trishan Sen Teacher
6 Maliha Sultana Teacher
7 A.H.M Masud Teacher
8 Mohammad Fahad Alam Faiz Teacher
Department of Chemistry
SL Name Designation
1 Mohammad Zabed Hossain Head of the Department
2 Lubna Jahan Teacher
3 Jakia Khanom Teacher
4 Kohinoor Akter Teacher
5 Md.Tayeb Hossain Teacher
6 Sayeda Rajia Sultana Teacher
7 Anik Das Gupta Teacher
Department of Biology
SL Name Designation
1 Nasima Khanom Head of the Department
2 Israt Jahan Teacher
3 Quamrun Nahar Limi Teacher
4 Sayeda Monifa Akter Teacher
5 Dr.Jubunnessa Teacher
6 Shahed Hossain Teacher
7 Sayonthoni Das Tuhi Teacher
8 Joya Dutta Teacher
9 Tazmila Akther Teacher
Department of Computer Science
SL Name Designation
1 Md.Nurul Absar Head of the Department
2 Md.Ashraf Ali Teacher
3 Jobayer Alam Teacher
4 Samia Sultana Teacher
5 Towfiqul Islam Teacher
6 Pria Chowdhury Teacher
7 Nusrat Jahan Teacher
8 Muhammad Yeasir Arafat Teacher
Department of Science
SL Name Designation
1 Israt Jahan Chy Teacher
2 Md.Reyad Akther Parveez Teacher
3 Jannatul Mawa Teacher
4 Sharah Farnaz Teacher
5 Rokeya Akter Teacher
6 Rubab Tarannum Islam Teacher
Department of Bangla
SL Name Designation
1 Mohammad Harunur Rashid Head of the Department
2 Md.Mahmudul Karim Teacher
3 Sharmeen Sultana Teacher
4 Shuvaraj Biswas Teacher
5 Matia Shafique Teacher
6 Zannatul Mawa Shanta Teacher
7 Pramita Barua Teacher
8 Md.Anisur Rahman Teacher
9 Saleha Akter Teacher
10 Md.Yeakub Hasan Teacher
11 Ummey Tasmiah Teacher
12 Taslima Ara Teacher
13 Shika Nur Teacher
14 Sume Akter Teacher
15 Sowmitra Kanugungo Teacher
16 Jannatul Ferdous Teacher
17 Rashedul Islam Teacher
18 Md.Forhad Hossain Arju Teacher
19 Md.Abdul Gaffer Teacher
Department of Accounting
SL Name Designation
1 Md.Sabed-Al-Sayeed Head of the Department
2 Nandan Mitra Director ( CPD )
3 Mohammad Nasir Uddin Teacher
4 Kamrul Hasan Teacher
5 Shah Mohammad Omar Faruk Chowdhury Teacher
Department of Business Studies
SL Name Designation
1 Ajoy deb Head of the Department
2 Najla Khan Binte Jafar Teacher
3 Rajib Kumar Biswas Teacher
4 Mohammad Nazmul Alam Teacher
5 Sinthia Alam Teacher
6 Tanzir Khan Teacher
7 Ishrat Nur Teacher
8 Sultana Parveen Teacher
9 Md.Humaiyun Rashid Teacher
10 Farhana Kafi Teacher
Department of Economics
SL Name Designation
1 Rashedur Rahman Head of the Department
2 Sohel Mahmud Teacher
3 Tahmina Akter Teacher
4 Dilshad Akter Teacher
Department of Islamic Studies & Arabic
SL Name Designation
1 Mohd.Sakawat Hossain Teacher
2 Mowlana Md.Hossain Teacher
3 Md.Nurul Absar Teacher
4 Noor Mohammad Siful Islam Teacher
5 Foyzur Rahman Teacher
Department of Arts & Crafts
SL Name Designation
1 Uddipon Talukdar Head of the Department
2 Durjoy Prasad Das Teacher
3 Suberat Abedin Teacher
4 Md.Atiqur Rahaman Teacher
Department of Physical Education
SL Name Designation
1 Md.Abdul Karim Head of the Department
2 Moitree Chakma Teacher
3 Md.Gias Uddin Teacher
4 S.Farjana Akhter Irin Teacher
Lab Demonstrator
SL Name Subject
1 Md.Amir Hossain Physics,Chemistry,Biology
Notice Archives

Presidency is connecting Famous Universities


প্রেসিডেন্সি ইন্টারন্যাশনাল স্কুলে বিজ্ঞান মেলা সম্পন্ন


Admission A Level 2019


Upcomming Events

Applications Form


Presidency is connecting Famous Universities


প্রেসিডেন্সি ইন্টারন্যাশনাল স্কুলে বিজ্ঞান মেলা সম্পন্ন


Admission A Level 2019


Features Content

Notice Board

Prospectus

Reader

Calendar

Gallery

Facebook